Лаванда камилица лате за пред спиење

Лаванда Чај Во студена ноќ, ништо не изгледа поубаво од топол чај. Не само што овој чај е пријатен за очите со својата виолетова боја, туку тој исто така има и прекрасен вкус на боровинка, камилица и лаванда, мешавина која ќе ви помогне да се релаксирате и да се подготвите за спиење. Овој чај е навистина направен за слатки сништа!

СОСТОЈКИ

3 лажици замрзнати боровинки
2 лажички сушени цветови од камилица
1 лажичка сушени пупки од лаванда
1/2 чаша ванилинско млеко, нежно загреано со пена

ПОДГОТОВКА

  1. Ставете ги боровинките, камилицата и лавандата во сад отпорен на топлина и додадете 3/4 врела вода. Оставете ги пет минути.
  2. Претурете го во шоља низ цедилка, притискајте ги состојките со задниот дел од лажица за да извадите боја и вкус.
  3. Додадете топло млеко, и по потреба засладете со мед.